Není komín jako komín, který je lepší?

Komín je důležitý technický prvek při stavbě domu. Ovlivňuje nejen vytápění celého objektu, ale také musí architektonicky trochu zapadat. Celkový vzhled budovy pak vypadá efektně. Jeho stavbu je dobré provést při výstavbě hrubé stavby domu, a proto si musíme dobře realizaci rozmyslet hned na začátku projektu.

A je lepší komín zděný nebo komín nerezový?Který z nich má plusy a který mínusy?Oba jsou něčím specifické a při výběru  rozhoduje i daná situace.Pořád ale platí, že se o komín musíme důkladně starat a za to nám poskytne dobrou službu, i ten zděný, i ten nerezový a nevždy se vyplatí hledat inspiraci u sousedů.

Mohli  bychom  oba typy trochu srovnat a přiblížit si tak právě jejich klady anebo nedostatky.

Komín zděný – má šamotovou vložku, je tím pádem těžší a vyžaduje nosný základ.Tudíž je jeho montáž obtížnější. Za to je levnější, má delší životnost a vzhledem k zadnímu odvětrání je bezpečnější.

Komín z nerezu – je prakticky stavebnice, tedy jeho montáž je jednodušší a později i demontáž, váhově je lehčí, ale má menší životnost (10 – 15 let) a je poměrně drahý. Montáž zvládne i laik, ale s podmínkou, že si ho nechá zkontrolovat odbornou firmou.

Komínová konstrukce musí být současně navržena tak, aby umožňovala dozor a čištění a rovněž odvod kondenzátu. Dobře navržená a zrealizovaná spalinová cesta je důležitým předpokladem pro plné využití účinnosti připojeného spotřebiče. A aby nám komín, ať už zděný nebo nerezový, dobře sloužil, je samozřejmostí, aby se alespoň jednou ročně na něj přišel podívat odborník a zkontroloval vše potřebné. A objednat si kominíka v létě se určitě vyplatí. Topná sezóna je až za čtvrt roku a to se stihne udělat i potřebná úprava v případě, že nám kominík sdělí nějaké nedostatky, například nedostatečná údržba nebo špatně provedené komínové těleso. Revizí komína předejdeme tak komplikacím v podobě požáru a to je v zájmu každého majitele nemovitosti.Takže, nebojme se zeptat odborníků než bude pozdě!

A ještě malá poznámka. Oheň je nejen zdroj tepla, ale také energie a harmonie domova. V posledních letech se velice dobře ujaly krby a krbová kamna. Svým využitím a designem jsou mnohdy středem pozornosti v místnosti a při stavbách se na ně vlastně pomýšlí jako na záložní zdroj tepla. A i krb potřebuje komín a na to nesmíme zapomenout. Ten totiž můžeme pořídit i dodatečně rovnou s krbovými kamny, ale opět to chce odborníka, bez kterého se ani v tomto případě neobejdeme. Musí zkontrolovat správnou funkci krbové vložky a vhodný průměr nebo činnou výšku komínu. Pak už jen stačí přiložit a nasát energii a teplo domova. Pohled do otevřeného krbu nebo prosklených dvířek kamen je zážitkem, který se jen tak neomrzí.